Komety na XXIX Seminarium Pracowni Komet i Meteorów

przez | 19 marca 2014

Wreszcie nadszedł czas na mocno spóźnioną mini-relację z XXIX Seminarium Pracowni Komet i Meteorów, w której uczestniczyła również Sekcja Obserwatorów Komet PTMA, a jej koordynator – Mikołaj Sabat, wygłosił 2 prelekcje na temat komet. Kolejne, XXIX już, seminarium astronomiczne organizowane przez Pracownię Komet i Meteorów odbyło się w dniach 21-23 lutego 2014. 

Spośród wszystkich corocznych imprez organizowanych do tej pory, tegoroczna zasługuje na pewno na miano historycznej, a potwierdzają to przynajmniej dwa powody. Po pierwsze, było to seminarium szczególne ze względu na świętowanie jubileuszu 10-lecia Polish Fireball Network (Polskiej Sieci Bolidowej), działającej w ramach Pracowni Komet i Meteorów. Po drugie, jeszcze nigdy w historii seminariów PKiM nie było tak wielu uczestników spotkania – w tym roku podczas seminarium Centrum Astronomii Mikołaja Kopernika w Warszawie odwiedziło 90 osób. Podczas tych trzech dni wszyscy mieli okazję wysłuchać kilkudziesięciu wykładów prowadzonych przez członków i gości PKiM. Wykłady obejmowały głównie tematykę małych ciał Układu Słonecznego, lecz nie zabrakło wspomnień z bogatej historii tej organizacji.

Słuchacze najwięcej mogli się dowiedzieć o tym, czym zajmuje się Pracownia – o rejestracji bolidów i meteorów oraz ich badaniu. Seminarium rozpoczęła Sesja X-lecia PFN, w trakcie której historię tego projektu opowiadali m.in. Przemysław Żołądek, dr hab. Arkadiusz Olech oraz Mariusz Wiśniewski. Wraz z rozpoczęciem Sesji meteorowej i kometarnej, odbywały się kolejno prelekcje dr Reginy Rudawskiej, Jakuba Koukala, dr hab. inż. Piotra Strzelczyka, a także dr Anny Ozimek. Tematykę komet poruszał koordynator SOK PTMA – Mikołaj Sabat, prezentując 2 wykłady pt.: "Kometa ISON" oraz kolejnego dnia "Jak obserwować komety?". W niedzielę o swojej współpracy z Michałem Żołnowskim w ramach Rantiga Osservatorio opowiadał także Michał Kusiak – odkrywca 151 komet muskających Słońce za pomocą sondy SOHO, a Sesję planetoidalną i kometarną zakończyła opowieść dr Dagmary Oszkiewicz o zróżnicowaniu tych obiektów. Sesja meteorytowa z kolei traktowała na temat pochodzenia meteorytów i ostatniego głośnego spadku w Czelabińsku, gdzie PKiM zorganizował wyprawę na poszukiwania odłamków, o czym opowiadali jej uczestnik – Marcin Stolarz. O analizie danych tego obiektu opowiadał Przemysław Żołądek, z kolei dr Jadwiga Biała poprowadziła prelekcję pt. "Powiązanie meteorytów z dyskami protoplanetarnymi". Seminarium zakończyła Sesja astronomiczna, podczas której swoją stację "PFN49 Helenów" zaprezentował Paweł Woźniak, a Przemysław Żołądek poruszył ciekawy temat rojów meteorów na niebie południowym.

 

1956781_683463411717695_2027264092_o

Uczestnicy XXIX Seminarium PKiM //Fot. Mariusz Wiśniewski

13262_10203142422992240_144842319_n

Koorydnator SOK PTMA opowiada jak obserwować komety //Fot. Mariusz Wiśniewski

Dodaj komentarz