Młody Polak odkrywcą komety okresowej

przez | 6 lutego 2014

Rafał Reszelewski – 17-letni miłośnik astronomii ze Świdwina 1 lutego 2014 złożył raport możliwego odkrycia komety w ramach projektu TOTAS (Teide Observatory Tenerife Asteroid Survey). Rafał bierze w nim udział już od ponad półtorej roku, lecz największą rozpoznawalność przyniosło mu odkrycie innej komety – w 2010 roku bazując na zdjęciach z koronografów sondy SOHO dostrzegł nieznaną wcześniej kometę muskającą Słońce jako 13-latek i tym samym najmłodszy odkrywca komety na świecie. Była to kometa z grupy Kreutza o oznaczeniu C/2010 J11. Od tego czasu jego dorobek w odkryciach komet muskających Słońce to 4 obiekty.

Później przyszedł czas na działalność w projekcie TOTAS i zajmowanie się innymi małymi całami Układu Słonecznego – planetoidami. Przez niespełna 2 lata uczestnictwa w projekcie, Rafał Reszelewski dokonał powtórnego odkrycia kilku obiektów tego typu, lecz jego raport sprzed paru dni był inny. Jeszcze nigdy w historii  Teide Observatory Tenerife Asteroid Survey nie doszło do odkrycia komety bazując na zdjęciach wykonanych przez obserwatorium, dlatego wyczyn Polaka zasługuje na jeszcze większe wyróżnienie. Raport złożony przez Rafała został już potwierdzony przez innych obserwatorów.

Obiektowi nadano oznaczenie P/2014 C1 (TOTAS). Jest to kometa z rodziny komet jowiszowych o orbicie sięgającej dalej niż orbita największej planety w Układzie Słonecznym w aphelium i zbliżonej do orbity Marsa w peryhelium.

Animacja komety widocznej z obserwatorium FRAM 2 lutego:

OGS6867_FRAM

Animacja komety widocznej z obserwatorium FRAM 4 lutego:

OGS6867_FRAM_20140204 

Wizualizacja orbity komety:

Orbit_Comet_TOTAS


Więcej informacji:             

P/2014 C1 (TOTAS) na oficjalnej stronie internetowej programu TOTAS: http://vmo.estec.esa.int/totas/mover.php?id=220640

Forum Astronomiczne

 

Dodaj komentarz