Pomóżmy Polakowi obudzić Rosettę !

przez | 20 stycznia 2014

17-letni Józek Dobrowolski z Ostrołęki dostał się do  finału organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną konkursu "Wake up Rosetta".  Konkurs polega na nagraniu krótkiego filmu na temat przerwania hibernacji sondy Rosetta. Internauci głosują na najlepsze wideo za pośrednictwem specjalnej strony na Facebooku. Polak zebrał już ponad 5 tys. głosów i ma spore szanse na zwycięstwo. Dwie osoby, których filmy zbiorą najwięcej głosów, zostaną zaproszone do Europejskiego Centrum Kontroli Lotów w Darmstadt. 

Europejska sonda kosmiczna Rosetta została wystrzelona 10 lat temu, a od 2011 utrzymywana jest w stanie hibernacji. Celem jej misji jest kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Lądownik Philae po raz pierwszy w historii dokona miękkiego lądowania na jądrze komety. Dzisiaj wysłano sygnał do przebudzenia sondy i wszystko wskazuje na to, że próba zakończyła się sukcesem. W maju Rosetta zbliży się do 67P, a na jej orbitę dotrze w sierpniu tego roku. Już w listopadzie dokona lądowania na jej powierzchni. Przy budowie sondy brali udział również inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Jak pomóc polskiemu licealiście w spełnieniu swoich marzeń?

Codziennie za pośrednictwem aplikacji Wake Up Contest na stronie misji Rosetta na Facebooku oddawaj głos na film pt. "Joseph: Age 17". Rozstrzygnięcie konkursu już 28 stycznia.

Trzymamy kciuki za Józka!

 

Więcej:

Pytanie na śniadanie – TVP: http://pytanienasniadanie.tvp.pl/13685209/17letni-polak-budzi-sonde-kosmiczna

Temat na Astromaniak.pl: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=28676

Dodaj komentarz