Fuzja Sekcji Obserwatorów Komet PTMA i Centrum Obserwacji Komet

przez | 5 lipca 2015

sok&cok 1

Informujemy, że Sekcja Obserwatorów Komet PTMA oraz Centrum Obserwacji Komet od tej pory prowadzą wspólną działalność na rzecz gromadzenia i archiwizacji polskich obserwacji komet oraz popularyzacji tej dziedziny astronomii. Naszą misją jest utworzenie silnego polskiego centrum kometarnego, które skupia wszystkich Obserwatorów komet z Kraju i z zagranicy pod nazwą Sekcji Obserwatorów Komet PTMA. 

Właśnie tworzone jest wspólne archiwum obserwacji komet, gromadzone przez SOK PTMA w latach 1985-2007 i 2012-2015 oraz przez Centrum Obserwacji Komet w latach 2007-2015. Tym samym powstanie największa baza obserwacji komet w Polsce. Część zawierająca 1919 z ponad 3397 obserwacji komet krótkookresowych numerowanych, gromadzonych przez SOK oraz COK, jest już gotowa i można ją obejrzeć TUTAJ. Prosimy o kierowanie wskazówek dot. wyglądu i funkcjonalności archiwum, wykorzystując zakładkę „kontakt” na naszej stronie internetowej. W ciągu najbliższych dni udostępniona zostanie kolejna część archiwum, w której znajdują się obserwacje komet długookresowych i jednopojawieniowych. Zachęcamy także do wysyłania własnych archiwalnych obserwacji w formie zbiorczej jako plik tekstowy na adres e-mail Mikołaja Sabata (koordynatora SOK PTMA, odpowiedzialnego za tworzenie polskiego archiwum obserwacji komet): sabat.mikolaj.j@gmail.com

Od tej pory Sekcja Obserwatorów Komet i Centrum Obserwacji Komet będą wspólnie gromadzić obserwacje komet i uzupełniać nasze archiwum. Za ich zbieranie i archiwizację odpowiedzialny jest dr Tomasz Ściężor – koordynator ICQ dla Polski. Bieżące obserwacje przesyłać można przez formularz znajdujący się w zakładce „Dodaj raport z obserwacji”. W przyszłości zostanie uruchomiona nowa wersja formularza. Zgormadzone raporty z obserwacji będą przesyłane do International Comet Quarterly (ICQ).

Zapraszamy także do współpracy przy redagowaniu biuletynu naukowego SOK PTMA „Komeciarz”. Najbliższy numer, ostatni w tym roku, ukarze się jesienią. Będzie on wówczas dostępny w wersji papierowej, a od 2016 r. można spodziewać się już regularnych wydań czasopisma w formie kwartalnika. Jednocześnie na stronie SOK PTMA będą udostępniane archiwalne numery „Komeciarza”. W zakładce „Komeciarz” można pobrać już numery 26 (1/2002) oraz 28 (3/2002). 

Jesteśmy otwarci na współpracę i zachęcamy Wszystkich Miłośników Astronomii do wspólnych obserwacji komet.

Dodaj komentarz