Archiwum Fotografii Komet

przez | 1 grudnia 2015

Sekcja Obserwatorów Komet Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprasza wszystkich pasjonatów fotografii Kosmosu do udziału w nowej akcji.

Niedawno uruchomiliśmy pierwsze w Polsce archiwum fotografii komet – miejsce, w którym każdy będzie mógł podzielić się ze światem wykonanym przez siebie zdjęciem dowolnej komety. Niezależnie od tego, czy na naszym ujęciu widzimy jednie niewyraźną, zaszumioną plamkę, czy dzieło dorównujące pracom prezentowanym w najlepszych galeriach sztuki, to pamiętajmy, że zdjęcia komet mają także niebagatelną wartość naukową. Zbiór fotografii danego obiektu mówi nam wiele o jego ewolucji w czasie i jest bardzo dobrym uzupełnieniem dla danych z obserwacji wizualnych.

W jaki sposób przesłać własne zdjęcie komety do archiwum? Wystarczy wejść w zakładkę „Prześlij zdjęcie komety” na stronie SOK PTMA (TUTAJ) i wypełnić znajdujący się tam formularz. W formularzu wpisujemy: swoje imię i nazwisko, nazwę fotografowanej komety oraz podstawowe dane na temat sposobu jego wykonania (dokładna data, użyty sprzęt, informacje o naświetlaniu). Następnie należy tylko wybrać zdjęcie z dysku komputera i kliknąć „Wyślij zdjęcie”. Jeśli operacja się powiedzie, powinno pojawić się potwierdzenie wysłania.

Gdzie można znaleźć wszystkie zdjęcia? Fotografie, tworzące nasze archiwum znajdują się na stronach poświęconych danym kometom, podobnie jak dane z obserwacji wizualnych. Aby wyszukać interesujący nas obiekt, należy posłużyć się listą ponad 200 komet obserwowanych w ramach SOK PTMA (zakładka „Obserwacje” – TUTAJ) lub posłużyć się adresem www – wystarczy wpisać oznaczenie komety w odpowiednim miejscu adresu: http://sok.ptma.pl/nazwa komety/ – dla komet krótkookresowych wystarczy oznaczenie #p – np. 2p, 144p, a dla nienumerowanych – np. c2006p1 – wystarczy pominąć ukośniki i nazwy w nawiasie.

Fotografie są prezentowane w rozwijanym menu – wygląda to w ten sposób (na przykładzie 153P/Ikeya-Zhang):

153p.thumb.jpg.135216a0bedc20bbc39d53065

 

Zachęcamy do przesyłania własnych zdjęć dowolnych komet, niezależnie od czasu ich wykonania. Przyjmujemy także zdjęcia w formie zbiorczej!

Pamiętajcie również, że wielkość pojedynczego pliku nie może przekraczać 2 MB.

Z tego Forum również chciałbym gorąco podziękować wszystkim tym, którzy już przesłali zdjęcia do naszej bazy. Ich ilość naprawdę mnie zaskoczyła, dlatego wprowadzamy limit czasowy, w którym zobowiązujemy się wstawiać przesyłane zdjęcia – jeśli Wasze zdjęcie nie pojawi się na stronie w przeciągu tygodnia od wysłania, proszę o interwencję 🙂

W pierwszej kolejności dodane zostaną fotografie obiektów znajdujących się w Polskim Archiwum Obserwacji Komet. Reszta zostanie zamieszczona na stronie w najbliższym czasie wraz z powstaniem oddzielnej listy – specjalnie na potrzeby archiwum fotografii. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

Serdecznie zapraszam do naszej akcji. Każdy może się przyczynić do powstania największego w Polsce zbioru fotografii komet!

Dodaj komentarz