Komety na najbliższy nów

przez | 3 października 2015

Wielkimi krokami zbliża się październikowy nów. To ostatnia szansa w roku, aby liczyć na przyjemne, jeszcze nie mroźne noce. W tym czasie możemy zaobserwować kilka ciekawych komet, jednak wszystkie są ciemniejsze od 10 magnitudo.

Zacznijmy od C/2014 Q2 (Lovejoy) – bohaterki tego roku. Mimo, że przez obserwatorów Sekcji Obserwatorów Komet śledzona jest nieprzerwanie od 11 miesięcy, wciąż nie daje o sobie zapomnieć. Obecnie znajduje się w Koronie Północnej, jednak z każdym kolejnym dniem zbliżając się do Herkulesa, przekroczy granicę tego gwiazdozbioru 10 października i zostanie tam już do końca roku. Według ostatnich raportów, jej aktualna jasność to ok. 11,2 mag (Marcin Filipek, 2015-10-2.77) i powoli, ale regularnie będzie spadać. Zatem najbliższe tygodnie mogą być ostatnią okazją na dostrzeżenie jej w niewielkich teleskopach. Mapy pozycyjne oraz efemerydy dla Komety Lovejoya znajdziecie TUTAJ.

Przejdźmy teraz do najjaśniejszej komety na polskim niebie – C/2014 S2 (PANSTARRS). W ostatnich tygodniach kometa ta zauważalnie zwiększyła swoją aktywność, schodząc poniżej 11 mag. Obecnie jej jasność szacuje się na ok. 10,5 mag i jest szansa, że zachowując tendencję wzrostową jasności, w następnym miesiącu będzie świeciła już lepiej niż 10 mag. Jak łakomym jest ona „kąskiem” dla obserwatorów z północnej półkuli, przekonujemy się zwracając uwagę na jej położenie na niebie. W ciągu najbliższych nocy C/2014 S2 będzie znajdowała się bardzo blisko Gwiazdy Polarnej i we wtorek dojdzie do największego zbliżenia obu obiektów na ok. 0,5 stopnia. Przez kolejny miesiąc Kometę PANSTARRS wypatrzymy w Małej Niedźwiedzicy, a więc będzie nam towarzyszyła w trakcie całej nocy. Póki co nie mamy jeszcze raportów z obserwacji tego obiektu – możesz zostać pierwszym, który zaobserwuje ją w ramach Sekcji Obserwatorów Komet. Przygotowane przez nas mapy pozycyjne i efemerydy do pobrania TUTAJ.

Równie wdzięcznym obiektem do obserwacji może okazać się C/2013 X1 (PANSTARRS). Kometa przebywająca obecnie w Woźnicy ma jasność ok. 12,1 magnitudo i, co ważne, ciągle zyskuje na jasności. Wiosną przyszłego roku możemy się spodziewać, że osiągnie ok. 7 mag, jednak znajdzie się już wówczas na niebie południowym. Jej widoczność przypada praktycznie na całą noc. Efemerydy tej komety znajdują się TUTAJ.

Warto zwrócić uwagę także na C/2015 F4 (Jacques). Mimo jej niewielkiej i ciągle spadającej jasności rzędu 12 mag, dogodne położenie na niebie sprawia, że jest bardzo atrakcyjnym obiektem dla obserwatorów z północnej półkuli. Ciągle przebywa w Lutni, jednak z każdym tygodniem będzie coraz bliżej Orła, którego granicę przekroczy w połowie miesiąca. Efemerydy znajdują się TUTAJ.

 

Na niebie znajduje się jeszcze kilka innych komet. Przypominamy, że jaśniejsze obiekty obserwowalne z terenów Polski są wypisane w menu „Komety aktualnie na niebie” w prawej części strony. Klikając w nazwę danej komety, przechodzimy do witryny z dodatkowymi informacjami o tym obiekcie. Zapraszamy do wspólnych obserwacji.

 

Dodaj komentarz