Zapowiedź komety C/2013 US10 (Catalina)

przez | 15 listopada 2015

C/2013 US10 (Catalina) została odkryta 31 października 2013 roku w ramach przeglądu nieba Catalina Sky Survey, przy użyciu liczącego 68 cm średnicy astrografu Schmidta-Cassegraina. Jest to zupełnie nowy obiekt w Układzie Słonecznym o hiperbolicznej orbicie, który przejdzie przez peryhelium dzisiaj, tj. 15 listopada 2015 r., w odległości ok. 0,82 AU od naszej Dziennej Gwiazdy. Pełny obieg wokół Słońca zająłby jej kilka milionów lat, zatem z pewnością nie zostanie ona zaobserwowana przez ludzkość podczas kolejnego powrotu w okolice Słońca, o ile takowy w ogóle nastąpi.

Obecnie kometa C/2013 US10 prezentuje się jako mocno skondensowany obiekt, którego maksymalna jasność utrzyma się najprawdopodobniej na poziomie 5-6 mag. Wprawdzie pierwsze prognozy mówiły nawet o wielkościach rzędu 4 mag, jednak na przełomie lata i jesieni, jej jasność ustabilizowała się w okolicy 6,5 mag, dając do zrozumienia, że nie będzie jaśniała tak gwałtownie, jak można było zakładać. Wcześniej, w drugiej połowie 2014 r. kometa utrzymywała niemal jednakową jasność na poziomie 14 mag.

W szerokościach geograficznych Polski, Kometę Catalina będziemy mogli zaobserwować od końca listopada, kiedy  wcześnie rano będzie wyłaniała się ponad horyzont niedługo przed Słońcem. Na dobre na naszym niebie zagości dopiero zimą, gdy przechodząc z Panny do Wolarza, będzie świeciła coraz wyżej, umożliwiając obserwacje nawet osobom z zasłoniętym wschodnim horyzontem.

Wiele wskazuje na to, że mamy właśnie do czynienia z najjaśniejszą kometą 2016 r. Jeśli nie pojawi się żadne nowe odkrycie ciekawego obiektu lub któraś ze znanych komet nie sprawi nam niespodzianki, zimowa prezentacja Komety Catalina na nocnym niebie może być najatrakcyjniejszym tego typu zjawiskiem w zbliżającym się roku. Na tę chwilę oczekujemy już pierwszych obserwacji z terenów Polski. Pod koniec miesiąca będzie można dostrzec ją niedługo przed wschodem Słońca, kilka stopni ponad horyzontem. Ważne jest zatem pełne odsłonięcie wschodniego horyzontu.

Obserwatorów zapraszamy do skorzystania z przygotowanych przez nas map pozycyjnych i efemeryd, dostępnych w prawym menu strony „Komety aktualnie na niebie”. Pomoce do obserwacji C/2013 US10 (Catalina) można znaleźć TUTAJ.

Więcej o Komecie Catalina i jej ciekawych spotkaniach z obiektami głębokiego nieba w najnowszym numerze biuletynu SOK PTMA „Komeciarz”. Szczegóły dotyczące najnowszego wydania pojawią się już wkrótce.

 

Dodaj komentarz